stav.

Parnični postupak

Rokovi u parnici

Koliko imaš vremena da odgovoriš na tužbu, da se žališ ili da uložiš prigovor i koji je poslednji dan. Po Zakonu o parničnom postupku.

Izračunaj poslednji dan

Izaberi rok i dan dostavljanja.

Svi rokovi

PodnesakRokTečeČlan ZPP
Odgovor na tužbu30 danaod dostavljanja tužbe sa prilozimačl. 297 st. 1
Žalba na presudu prvog stepena15 danaod dostavljanja prepisa presudečl. 367 st. 1
Žalba na rešenje15 danaod dostavljanja prepisa rešenjačl. 367 st. 1
Žalba na presudu u meničnom ili čekovnom sporu8 danaod dostavljanja prepisa presudečl. 367 st. 1
Žalba u sporu male vrednosti (do 3.000 evra)8 danaod objavljivanja ili dostavljanja presudečl. 479 st. 3
Žalba u potrošačkom sporu8 danaod objavljivanja ili dostavljanja presudečl. 493 st. 2
Žalba u sporu zbog smetanja državine8 danaod dostavljanja odlukečl. 452 st. 2
Odgovor na žalbu15 danaod dostavljanja žalbečl. 380 st. 1
Prigovor protiv platnog naloga8 danaod dostavljanja platnog nalogačl. 457 st. 2
Predlog za dopunu presude15 danaod dostavljanja presudečl. 356 st. 1
Revizija30 danaod dostavljanja drugostepene presudečl. 403 st. 1
Odgovor na reviziju30 danaod dostavljanja reviziječl. 411 st. 2
Predlog za ponavljanje postupka60 danaod dana od kog zakon računa rok (najčešće dostavljanje odluke ili saznanje za razlog)čl. 428 st. 1
Predlog za vraćanje u pređašnje stanje (propušten rok ili ročište)8 danaod prestanka razloga zbog kog si propustio rokčl. 110 st. 2

Kako se računa rok

Od kog dana teče?

Dan kad ti je pismeno dostavljeno ne računa se. Prvi dan roka je sledeći dan. Rok od 15 dana od dostavljanja 1. decembra ističe 16. decembra (ZPP čl. 103 st. 2).

Šta ako poslednji dan padne u vikend ili praznik?

Rok tada ističe prvog narednog radnog dana (čl. 103 st. 4). Kalkulator uzima u obzir subote, nedelje, državne praznike i pravoslavni Božić i Uskrs. Ako sud nije radio iz drugog razloga, rok se takođe pomera.

Da li važi kad pošaljem poštom?

Da, ako šalješ preporučeno: dan predaje pošti računa se kao dan predaje sudu (čl. 104 st. 2).

Propustio sam rok. Šta sad?

Ako si rok propustio iz opravdanog razloga, na primer zbog bolesti, možeš da tražiš da ti sud ipak dozvoli da predaš podnesak (vraćanje u pređašnje stanje, čl. 109). Predlog predaješ u roku od 8 dana od kad je razlog prestao, a najkasnije 60 dana od propuštanja. Uz predlog odmah predaj i ono što si propustio (čl. 110).

Kalkulator je pomoć u računanju, ne pravni savet. Ako od roka zavisi nešto važno, podnesi ranije ili proveri u sudu. Rokove u krivičnom postupku računa drugi kalkulator.